Blog

Bleekman_zimmer

Okna PCV – szkodliwe dla środowiska naturalnego i człowieka?

Obecnie okna PCV zaliczane są do najbardziej popularnych – są niedrogie, szczelne, łatwe do utrzymania w czystości, mogą być wykonane praktycznie w dowolnym rozmiarze. Często jednak można spotkać się z przeświadczeniem, że okna wykonane z polichlorku winylu, czyli PCV są niebezpieczne dla środowiska naturalnego, a tym samym dla człowieka. Czy wobec tego wyprodukowane z PCV profile okienne są szkodliwe?

5-chamber_plastic_window_profileBudowa okien PCV

Nowoczesne okna PCV produkowane są z tworzyw sztucznych ze specjalnymi dodatkami, na przykład dwutlenkiem tytanu, węglanem wapnia, a także dodatkowymi stabilizatorami, które zapobiegają ich uszkodzeniom termicznym czy przebarwieniom. Dodatki te powodują, że okna są bardziej wytrzymałe i odporne na starzenie, dlatego też mogą one służyć nawet przez kilkadziesiąt lat.

Niektórzy producenci podkreślają, że ich okna PCV nie zawierają ołowiu – obecnie jednak nie są one już produkowane przez firmy. Ponadto badania wykazały, że nawet w przypadku okien zawierających ołów, ryzyko jest niskie – ma on przede wszystkim znaczenie w procesie produkcji, dlatego pracownicy wymagają wówczas odpowiednich środków ochrony osobistej.

Alternatywa – okna drewniane

W przypadku, gdy okna PCV i tak ci nie odpowiadają, możesz wybrać alternatywne rozwiązanie, a mianowicie okna drewniane. Chociaż są one dość kosztowne, to jednak trzeba wskazać, że mają one szereg zalet. Zaliczają się do nich przede wszystkim: naturalność, dobra odporność na wysokie i niskie temperatury, wysoka estetyka, także dobra izolacyjność i oddychalność, dlatego też ryzyko zawilgocenia pomieszczeń jest przy nich niższe niż w przypadku okien z PCV.

Niezależnie od tego, czy chcesz zdecydować się na okna z PCV czy też na drewniane, konieczne jest wybranie odpowiedniej jakości wyrobów od uznanej marki. Lepiej zapłacić więcej i mieć pewność, że okna będą nie tylko idealnie dopasowane, ale również będą wyróżniały się właściwymi parametrami technicznymi. Nowoczesna stolarka nie jest wobec tego niebezpieczna dla człowieka!