Blog

roller-shutter-8496_1920

Rolety zewnętrzne do nowo budowanego domu jednorodzinnego

Coraz więcej Polaków decyduje się na montaż rolet zewnętrznych w domach – także w nowo budowanych domach jednorodzinnych. To zasadniczo najlepsze rozwiązanie, ponieważ wtedy można przygotować ściany do montażu tego rodzaju osłon i wybrać takie, które będą najbardziej dopasowane. Do dyspozycji są zasadniczo trzy różne rodzaje rolet – naokienne, nadprożowe oraz podtynkowe. Na jakie warto się zdecydować?

Roller_Shutter_-_Kolkata_2011-02-25_1742Rolety naokienne

Są to rolety, które określane są także mianem nadstawnych lub nakładanych. Są one osadzane we wnęce razem z oknem. Skrzynia z roletą nakładana jest na górną część ościeżnicy okna. Rolety te są zasadniczo najłatwiejsze w montażu, niemniej jednak trzeba pamiętać o tym, że wpływają one na wysokość okna, dlatego polecane są głownie do montażu w wysokich wnękach okiennych. Dzięki temu, że łączą się z oknem, tworzą estetyczną całość – gdy skrzynki i prowadnice rolet zostaną dobrane do koloru okien, wtedy można osiągnąć najlepszy efekt wizualny, ponieważ są one praktycznie niewidoczne.

Rolety nadprożowe

Rolety te określane są także skrótem RKS. W tym przypadku skrzynka rolety jest wykonana zwykle ze styropianu zbrojonego stalą i pełni ona jednocześnie rolę nadproża okiennego. Rolety nadprożowe są w związku z tym niewidoczne – zarówno z wnętrza, jak i od strony zewnętrznej.

Rolety podtynkowe

Są one montowane odpowiednio wykonane nadproże, dlatego też skrzynki do rolet są ukryte pod tynkiem. W konsekwencji nie wpływają one na konstrukcję okna, a tym samym są niewidoczne z poziomu elewacji.

Podejmując decyzję o zamontowaniu rolet zewnętrznych na etapie budowy domu, warto też pomyśleć o jednoczesnym zamontowaniu systemu automatyki – umożliwia on wtedy zdalne sterowanie roletami, co jest znacznie łatwiejsze niż ich ręczne podnoszenie i opuszczanie. To dobry moment na wykonanie instalacji, ponieważ później będzie już trudno wykonać przeróbki.

Warto zatem na wstępnym etapie skontaktować się z firmą wykonującą rolety, aby uzgodnić z nią wszelkiego rodzaju szczegóły dotyczące montażu.

Get_Secure_Window_Commercial_Roller_Shutters