Blog

men-working-978395_640

Wyciszenie stropu między piętrem a parterem

Nieodpowiednie wyciszenie stropu może dawać o sobie w znaki – tupanie czy nawet upadek lekkiego przedmiotu może brzmieć bardzo głośno. Dotyczy to w szczególności starszych budynków, które budowane były w zeszłym wieku. Czy można wobec tego skutecznie wyciszyć strop pomiędzy piętrem a parterem?

welnaIzolowany sufit – nie zawsze najlepszy wybór

Często branym pod uwagę rozwiązaniem jest skorzystanie z materiałów izolacyjnych, które pochłaniają dźwięki – nie wszystkie jedna będą mogły zapewnić odpowiedni poziom izolacji. Izolowany sufit podwieszany jest w stanie zmniejszyć poziom rozmów czy muzyki, ale nie sprawdzi się wtedy, gdy chodzi o podskakiwanie, mocne tupanie czy też upadki przedmiotów. Może się nawet okazać, że konstrukcja będzie dodatkowo zwiększała hałas wskutek drgań.

Lepiej wyciszyć od góry

Odpowiednie efekty w sytuacji, gdy planuje się wyciszenie przestrzeni pomiędzy piętrem a parterem, będzie wykonanie prac na piętrze. Najlepiej zdecydować się na ułożenie na stropie materiału izolacyjnego, na przykład wełny mineralnej czy też styropianu akustycznego w grubości około 3-4 centymetrów. Na takiej nawierzchni należy następnie wykonać warstwę dociskową, najlepiej z wylewki betonowej grubości około 4-5 centymetrów.

Alternatywnym rozwiązaniem, które eliminuje prowadzenie robót mokrych, jest skorzystanie z płyt gipsowo-włóknowych o wysokości około 25 mm. Wtedy można od razu zamontować na nich podłogę.

Co na podłogę?

Na wylewkę, gdy będzie już gotowa, należy zamontować podłogę – najlepiej, aby była to podłoga pływająca na odpowiednim podkładzie – wtedy przenoszenie dźwięków z posadzki na konstrukcję ścian będzie dodatkowo zminimalizowane, a tym samym izolacja będzie skuteczniejsza.

Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z dywanowej wykładziny podłogowej, która również jest w stanie zminimalizować drgania, które rozchodzą się po posadzce.

Niezależnie od wybranego rodzaju wyciszenia stropu, warto pamiętać o tym, aby sprawdzić, czy jest to możliwe w danym budynku – należy zwrócić szczególną uwagę na dopuszczalne obciążenie stropu.